V grandióznom štýle sa v Kežmarku odhalila socha jedného z najväčších slovenských literárnych géniov, Pavla Országha Hviezdoslava. Na slávnostnej ceremónii sa zišli nielen štátni predstavitelia ako Tibor Gašpar a Tomáš Drucker, ale aj významní hostia a široká verejnosť, ktorí prišli vzdať hold tomuto velikánovi slovenskej literatúry. Veľkolepý dar, ktorý dostalo mesto Kežmarok od Jana Telenského – známeho českého podnikateľa, vášnivého filantropa a zanieteného enviromentalistu uzrelo svetlo sveta v sobotu poobede pred lyceálnou knižnicou.

Dlhodobé stretnutia primátora mesta Jána Ferenčáka s Janom Telenským majú za následok aj takýto impozantný akt, symbolizujúci vzájomnú spoluprácu a kultúrno – spoločenské hodnoty, ktorým mesto prikladá značný význam. Dar má podobu dvojmetrovej bronzovej sochy P. O. Hviezdoslava, ktorá sa zrodila pod rukami významného českého sochára Jakuba Vlčeka. Hviezdoslav je zvečnený v sediacej polohe, usmieva sa a v ruke drží cigaru, čo zdôrazňuje podľa Telenského ďalší nezmysel vojny a zabíjania.

Hviezdoslavovi sa dostala náležitá úcta

Odhalenie sochy sprevádzalo bohaté umelecké vystúpenie – návštevníci mali možnosť obdivovať živé sochy a nádherný spev zboru Cantus Villa Nova. Atmosféra bola umocnená majestátnym koncertom Štátneho komorného orchestra Žilina, ktorý predviedol virtuózne husľové dielo v podaní mladého majstra Teo Gertlera v unikátnych priestoroch dreveného artikulárneho kostola. 

Umelecké dielo spečatilo dobré vzťahy

Myšlienka postavenia sochy skrsla v hlave Jana Telenského minulý rok, kedy navštívil Kežmarok s tým, že pozná dielo Pavla Országha Hviezdoslava a rád by tomuto velikánovi slovenskej literatúry vzdal hold. Primátor Ján Ferenčák tento nápad prijal s nadšením a v tom čase na ponuku reagoval nasledovne:Súhlasil som s návrhom pána Telenského a spoločne sme si prešli priestory, kde by socha mohla stáť. Pán Telenský dnes daroval mestu Kežmarok sochu aj s podstavcom. Je to významný počin v dejinách mesta na pozdvihnutie kultúry. Do budúcna chceme priestor pred lýceom a kostolmi viac venovať kultúre. Mesto tam má záujem vybudovať Dom kultúry a divadlo. V najbližšom období vyhlásime na toto miesto aj architektonickú súťaž.“

Kežmarské lýceum netreba špeciálne predstavovať, je veľmi dobre známe širokej odbornej aj laickej verejnosti. Práve v laviciach tohto lýcea sa mladý – už vtedy výrazne talentovaný – básnik päť rokov vzdelával. Čas, ktorý tu strávil sa na jeho osobnosti výrazne podpísal. Odborné pramene tvrdia, že práve toto obdobie malo najzásadnejší vplyv na jeho tvorbu. Práve Evanjelické lýceum v Kežmarku sa stalo Országhovou  „alma mater“.

Mesto si na kultúru a kvalitné vzdelanie potrpí

Slávnostný ceremoniál odhalenia sochy P. O. Hviezdoslava je úzko spätý s veľkolepou súťažou, ktorá nesie titul najstaršej celoslovenskej literárnej súťaže. Práve táto súťaž – Literárny Kežmarok – včera 4.10.2024 spoznala svojich čerstvých víťazov. Práve odhalenie tejto novej kežmarskej pýchy sa stalo záverečnou bodkou 59. ročníka.

Ferenčák počas svojho pôsobenia na poste primátora mesta Kežmarok dokázal, že kladie dôraz na podporu mládeže a na to, aby mesto Kežmarok bolo aj naďalej – ako to už história ukázala – domovom veľkých talentov, kde sa rodia velikáni slovenskej a svetovej literatúry. Počas funkčného obdobia Ferenčáka ako primátora, v meste pribudli sochy Svetlonosky a kniežaťa Imricha Thökölyho. Toto je teda tretí významný kultúrno – historický artefakt, ktorý Kežmarok v takejto umeleckej podobe nadobudol pod jeho vedením.